סוגי אלימות במשפחה והטיפול במניעתם

לאחר כ-20 שנות עבודה כפסיכותרפיסט בתחום טיפול פסיכותרפי למטרת מניעת אלימות במשפחה, 20 שנות טיפול אישי ו/או קבוצתי במאות נשים (חלקן נשים מוכות), אני יכול לקבוע כי אלימות במשפחה היא אחת מסוגי האלימות הנפוצות והינה תופעה חברתית שעדיין נחקרת על ידי מומחים.

סוגי אלימות במשפחה וטיפול רגשי בהם

טיפול באלימות במשפחה

תופעת של ביטויי אלימות במשפחה מתקיימת בשכבות שונות של האוכלוסיה (מצב סוציו-אקונומי מגבוה ועד לנמוך) ומתרחשת לרוב בחשאי ללא ידיעת הסביבה ולה השפעות קשות על כל בני המשפחה.

אנו מכירים סוגי אלימות במשפחה רבים ושונים. המוכרת ביותר היא האלימות הפיזית (נשים מוכות,ילדים מוכים וגם גברים מוכים) אך גם סוגי אלימות אחרים כגון: אלימות מילולית,אלימות רגשית,אלימות נפשית ופסיכולוגית הגורמות לנזקים לא פחותים במשפחה.

מגוון סוגי אלימות במשפחה הקיימים הינם הרסניים,פוגעים בנפש האדם ובתפקודו.

באותן משפחות בהן מתקיימת אלימות נמנעים לעיתים די קרובות לפנות לבקשת עזרה. במקרים רבים עצם הפנייה לשם טיפול במשפחה קשה במיוחד לביצוע מחמת הבושה של הקורבנות לאלימות אך גם של התוקפן (האלים).

לאחר ניסיון טיפולי של כ-20 שנה בטיפול רגשי במבוגרים,טיפול רגשי במתבגרים וכן טיפול רגשי לילדים החשופים לבעיית אלימות במשפחה ברור לי שאפשר וצריך לעשות הכל לשם טיפול במניעת אלימות זו ולהפסקת התנהגות אלימה מכל סוג שהוא.

בטיפול רגשי לשם מניעת אלימות במשפחה אנו מתמקדים בהפסקת ההתנהגות האלימה לאלתר ובמקביל עוסקים בבניית אלטרנטיבות התנהגותיות נורמטיביות חפות מכל אלימות. במידה וקיימים רצון ויכולת ושיתוף פעולה אנו מנסים גם לרדת לעומקם של מקורות ההתנהגות האלימה.

כאמור הפנייה לטיפול רגשי לשם מניעת סוגי אלימות שונים במשפחה,כרוכה בקושי רב מצד הפוטנציאל להיות המטופל ,אולם המחיר של אי פנייה לטיפול רגשי לשם מניעת אלימות במשפחה הינה גבוהה במיוחד.

גם בתחום האישי וגם בתחום הזוגי המחיר עלול להיות התפתחות של תהליך הרסני שכולל ניכור, סלידה, עוינות ועד להרס בלתי הפיך של כל סוגי הקשרים במשפחה.

לגבי הילדים מדובר בהתפתחות של סימפטומים פסיכוסומטיים, הפרעות אכילה, בעיות התנהגות וקשיים רגשיים שונים שההשלכות הקשות שלהן עלולות להתבטא בבגרותם ובמיוחד ביחסים עם בנות הזוג שלהם.

אל תהססו … אם אתם/ן חווים בעיות של סוגי אלימות שונים במשפחה אתם/ן מוזמנים לפנות אלי למטרת טיפול רגשי לשם מניעת אלימות במשפחה , כמה שיותר מוקדם יותר טוב … לחצו על "צור קשר"

נכתב ע"י נחל איתיאל google+