טיפול במבוגרים – על פחדים ובני אדם

PAIN IS NOT A PATHOLOGY "  " רוברט סטולורוב בספרו,  "הטראומה והקיום האנושי". בתרגום חופשי : הפחד הוא לא הבעיה הכי גדולה שלנו.לעיתים קרובות לפחד יש צד חיובי בכך שהוא מהווה מנוע לצמיחה,גדילה והתמודדות.הפחד כרגש משמעותי מופיע בחיינו בצמתים רבים ולמעשה מלווה אותנו מאז ינקותנו.תינוקות מפחדים מרעש בלתי צפוי , ילדים קטנים פוחדים ממפלצות,מחושך, מרעש חזק, ילדים בוגרים יותר מפחדים מהמוות ,מתבגרים מפחדים מכך שהם לא יתקבלו חברתית או יכשלו בלימודים.

טיפול במבוגרים להרגעת הפחדים

מה מפחיד מבוגרים ? למה חלקם פונים לייעוץ או טיפול במבוגרים ? מלחמות,רעידות אדמה,מחלות,תאונות דרכים,פיטורים, ועוד.צמתים של קבלת החלטות משמעותיות הינן פעמים רבות מקור לפחד.החלפת מקום עבודה,שינוי תפקיד,מעבר דירה.החלטה על לידת ילד.

בחירת בן/ת זוג,בחירת מסלול לימודים,כניסה למקום עבודה.במרבית הצמתים אנו פוגשים בפחד,מתגברים עליו ומתמודדים עם האתגר בדרך זו או אחרת.ישנם מצבים בהם הפחד מונע מאיתנו לקחת סיכונים מיותרים .

ישנם מצבים בהם אנו מרגישים שהפחד משתלט עלינו ומשבש את היכולת שלנו לקבל החלטה. גורם לנו "להיתקע" ואפילו לקבל החלטות מוטעות. תחושת הפחד ,לפני קבלת החלטות חשובות או מול משימות קריטיות הינה טבעית ומובנת לגמרי.הפחד מאפשר לנו לבחון את ההחלטות בצורה זהירה ואחראית .

הפחד מחבר אותנו לאינטואיציה שלנו ולמנגנוני התמודדות.לעיתים אי תחושת הפחד יכולה להעיד על  ניתוק רגשי.כמובן שלא תמיד מדובר בחלוקה חדה ודיכוטומית.לפעמים נמצא שאנו נעים בין הדפוסים מול אותו אירוע…מתעלמים…מחפשים דרך לסגת ובסוף שוקלים את המציאות באופן מותאם ומחליטים להתמודד.

לעיתים מדובר במצב שאין לנו כלל יכולת לשקול אלא יש צורך בקבלת החלטה מהירה.

אחד המודלים לבדיקת התמודדות עם פחד הוא  3F או שלושת ה-Fים.

FIGHT,  FREEZE,   FLIGHT.

המודל מבחין בשלושה דפוסי התמודדות מול הפחד :

1)FIGHT- אנו עומדים מול משימה,קבלת החלטה משמעותית או אירוע אחר,חשים פחד,בוחנים את המציאות,מקבלים החלטה ופועלים לביצוע.

2) FREEZE- דפוס ההתמודדות  השני מול הפחד מתבטא במעין קיפאון או דריכה במקום.במצב זה אנו מדברים על  הנושא,מתייעצים,שואלים שאלות אך לא מגיעים להחלטה.

3)FLIGHT-בריחה,מצב בו אנו עומדים מול צורך בקבלת החלטה ומתעלמים מהמציאות.שוכחים,מדחיקים או מעלים טיעונים שונים לגבי חוסר קבלת ההחלטה.

 מהם הפחדים שלכם ?

מהו דפוס ההתמודדות שלכם עם הפחדים שלכם ?

האם אתם מרוצים מהדרך בה אתם מתמודדים  עם פחדיכם ?

מה משפיע על דפוסי ההתמודדות שלכם ?

מה המחיר של  FREEZE  או  FLIGHT ?

כיצד אנו יכולים לשפר את יכולת ההתמודדות שלנו ?

למעשה ניתן לטפל בפחדים באמצעות טיפול פסיכותרפי , טיפול פסיכולוגי ואף בשיטות המיוחדות של NLP

הדרך בה אנו מתמודדים עם פחדנו משפיעה על חיינו בצורה משמעותית,ישנם אנשים אשר שואלים את עצמם שאלות אלו אך לא תמיד יש להם את התשובות או את הכלים להתמודד עם פחדיהם.חלקם פונים ליעוץ של פסיכותרפיסט לשם טיפול פסיכותרפי במבוגרים וחלקם לא …

 ישנם אנשים אחרים שכלל לא שואלים את עצמם את השאלות הללו ,אלא ממשיכים בשגרת חייהם אך בתוכם הם חשים תחושת לחץ ופחד ודפוס ההתמודדות שלהם הוא הימנעות, מה שמחריף את מצבם.

אם אתם מרגישים כי הפחדים שלכם מונעים מכם לממש את עצמכם ברבדים השונים של החיים אל תהססו לפנות לשם ייעוץ ו/או טיפול רגשי במבוגרים על מנת לסייע לכם להבין את המקור לפחדים וכן לרכוש כלים כיצד להתמודד עמם.

נכתב ע"י נחל איתיאל google+