מתי ולמה יש צורך בטיפול רגשי לילדים – טיפול פסיכותרפי לילדים

בעבר הלא רחוק, טיפול פסיכותרפי נחשב כמתאים במיוחד למבוגרים. ההנחה הסמויה הייתה שבמקרה שמדובר על ילדים או אפילו מתבגרים – הרי שאין ברשותם את הכלים הנחוצים כדי לעבור טיפול שכזה בהצלחה. בין היתר רווחה ההנחה שילדים חסרים את המיומנויות בתקשורת ובמודעות עצמית מספקת על מנת להפיק את התועלת שבאה יד ביד עם קבלת טיפול שכזה.

טיפול רגשי לילדים באמצעות טיפול פסיכותרפי

כיום, לאחר שהניסיון שהינו פרי של מחקרים ועבודה קלינית בתחומים של טיפול רגשי לילדים הפך למשמעותי, אין כל ספק שמדובר על תהליך חשוב ולעיתים קרובות אפילו חיוני. באמצעות טיפול פסיכותרפי (טיפול באמצעות שיחות) מתאים, שניתן על ידי איש מקצוע מנוסה בתחום פסיכוטרפיה, ניתן לספק לילד שזקוק לכך,בסיס רגשי איתן יותר, יכולת ביטוי רגשית גבוהה יותר ומיומנויות שילכו איתו לאורך כל חייו.  

לא תמיד מספרים

כאשר מדובר על טיפול רגשי בילדים, יש לקחת בחשבון שני צדדים של מטבע חשוב במיוחד – מטבע התקשורת. הצד הראשון של המטבע הוא שילדים לא תמיד מספרים באופן מילולי על הדברים שמטרידים אותם. גם כאשר מדובר על קשיים משמעותיים כגון בעיות חברתיות בבית הספר, בעיות של חשיפה לאלימות בכלל ולאלימות במשפחה בפרט , לאובדן, למחלה או לטראומה אחרת,לגירושין של ההורים,לא תמיד קל לילד לשוחח על כך באופן ישיר.

הצד השני של המטבע, צד שכל טיפול פסיכותרפי יעיל מסוגל להתמודד איתו הינה תקשורת בלתי מילולית. הורה אחראי יצליח, באמצעות תשומת לב להבחין בסימני אזהרה שמועברים בתקשורת בלתי מילולית. כאשר מבחינים בסימנים כאלה (הסתגרות, רגרסיה, הרטבת לילה, דכאון, שינויי התנהגות ועוד), חשוב לפנות לעזרה בהקדם. טיפול רגשי הניתן לילדים לא רק יסייע להציף את הקשיים מהתת מודע אל המודע תוך שימוש בטכניקה הטיפולית, אלא גם יצליח לסייע בהתמודדותו של הילד באמצעות מתן אפשרות לפורקן נפשי וריגושי.

לתת יסודות חזקים

מומחים לעניין טיפול רגשי בילדים מסוגלים לספק מגוון רחב של כלים להתמודדות. הכלים הללו מסייעים לילד המטופל להתמודד לא פעם עם תחושה שמשהו בו "לא בסדר" ושמשהו בו "פגום מיסודו". הנטייה הזו של הפנמת בעיות לתוך האגו, לאישיות הפנימית, יכולה להפוך עם הזמן לתהליך הרסני ממש.

טיפול רגשי בילדים איננו סתם שיחה. מדובר על טיפול שמסוגל להביא למהפך של ממש בעולמו הפנימי של הילד, בהבנתו את המציאות, ביכולתו לפתור בעיות ואתגרים בצורה חיובית ובונה ולא הרסנית ומסרסת.

פן נוסף שחשוב להזכיר ולהדגיש הינו תהליך הבניה של יסודות חזקים להמשך החיים הבוגרים, פן שמשתלב היטב כמעט עם כל סוג של טיפול רגשי בילדים. לאחר השלב הראשון של הטיפול (של זיהוי ואבחון הבעיה, ממש בדומה לכל טיפול פסיכותרפי בקרב מבוגרים או מתבגרים), ניתן להתמקד בלב הבעיה. כאן, הטיפול יכול להתבסס על מגוון שיטות, על פי מיומנותו של הפסיכותרפיסט הנבחר. יש בנמצא טיפול רגשי לילדים המבוסס על תקופה ארוכה ולא אינטנסיבית ומצד שני יש גם סוגים של טיפול רגשי לילדים המתנהלים בצורה של מפגשים מרובים, בפרק זמן מצומצם.

נכתב ע"י נחל איתיאל google+