על טיפול פסיכותרפי בהקשר טיפול רגשי לילדים ומתבגרים

שלבים במהלך טיפול רגשי לילדים

תחום פסיכוטרפיה מאפשר טיפול רגשי ונפשי בספקטרום רחב של גילאים. עבור ילדים עשוי טיפול פסיכותרפי רגשי מן הסוג הזה לעזור בבעיות של התבגרות, ביטחון עצמי, פיתוח יכולות ועוד. הטיפול מתאים בעיקר למצבי משבר, אך אידיאלי גם עבור התמודדות עם הפרעות ומצוקות נפשיות. הוא מבוסס על אמצעים שונים, וברוב המקרים הוא מתנהל באמצעות קשר מילולי בין המטפל למטופל (שיחות). מעבר לכך, טיפול רגשי לילדים מתבצע תוך תיאום מול ההורים, מוסדות הלימוד וגורמים רלוונטיים נוספים בהתאם לעניין.

השלב הראשון בטיפול רגשי בילדים הוא זיהוי המצוקות והבעיה. יש לבדוק כיצד הילדים מביאים לידי ביטוי את הרצונות שלהם, באיזה צורת תקשורת הם מעדיפים להשתלב, וכיצד הם מתנהלים בתוך מערכת חברתית. השלב הזה קריטי להצלחה של טיפול פסיכותרפי , ויש לו משמעות רבה גם בעת טיפול בילדים ובמתבגרים. באמצעות השלב הזה יכול איש המקצוע, למעשה פסיכותרפיסט להציב מטרות ולקבוע מסגרת זמנים לטיפול עבור הילד והמשפחה.

טיפול רגשי לילדים באמצעות טיפול פסיכותרפי

התקשורת מול המטפל

השלב השני בטיפול הוא לא פחות חשוב, ובו מתנהלת עיקר התקשורת. הורים רבים אינם מזהים את צרכי הילדים, ולכן גם לא מצליחים לתת עליהם מענה. כתוצאה מכך, הילדים חשים תסכול ועשויים לפנות אל אפיקי אלימות פיזית או מילולית. ילדים יכולים להרגיש לא מובנים ולא מוגנים, בעיקר בעידן המקוון בו כל צעד נחשף בפרופיל גבוה ובתפוצה מירבית.

ילד או מתבגר המבטא את מצוקתו באמצעות תוקפנות, בעיות התנהגות, חרדות, קשיים בלימודים וכדומה זקוק לטיפול רגשי מקיף סובלני וסבלני. מעורבות של איש המקצוע – פסיכותרפיסט, מונעת נזקים בלתי הפיכים עבור הילד ומאפשרת השגה מהירה של תוצאות. בנוסף לכך, קיים השלב בו מתנהלת תקשורת פתוחה עם המטופל כולל מעקב אחר התפתחות הילד לאורך זמן. מפגשים משותפים עם ההורים או טיפול רגשי בתוספת הדרכה גם להורים מחייבים בניית תכנית ספציפית, המותאמת לגיל הילד, לנתוניו האישיים ולבעיה שאובחנה אצלו.

חזרה מבוקרת לשגרה

השלב השלישי במהלך טיפול רגשי לילדים מדגיש את עקרון החזרה לשגרה. טיפול במתבגרים או בני נוער מעניק להם כלים להתנהלות בסביבה בוגרת, לרבות מול חברים לספסל הלימודים, מורים ומשפחה. פסיכותרפיסט מקצועי יוצר מול הילד יחס של סובלנות, אמון, אמפתיה והקשבה. השלב האחרון של הטיפול מתנהל במימד אינטרסובייקטיבי בו המטפל והמטופל משפיעים אחד על השני. הילד הנפגש עם פסיכותרפיסט לעיתים קרובות חש ביטחון מוגבר, בו הוא יכול להשתמש על מנת לצאת אל החיים האמיתיים. היחס אותו מקבל הנער מאפשר לו חשיפה עצמית ופתח לשינוי אפקטיבי.

לסיכום, טיפול רגשי לילדים נקבע בראש ובראשונה לפי מצבם הנפשי והפסיכולוגי. בגילאים מסוימים מתמקדת שיטת הטיפול הפסיכותרפי בהדמיה של המציאות הנוכחית באמצעות אביזרי משחק, אולם עבור טיפול במתבגרים ובבני נוער יש צורך בשיטות מתוחכמות יותר. המשותף לטיפול פסיכותרפי לילדים הוא הדגש על צרכי המטופל וההיכרות של הפסיכותרפיסט עם הכלים העומדים לרשותו. בסופו של דבר, המטרה היא זהה: התחלה חדשה וטובה יותר עבור הילד או המתבגר.

אם אתם מעוניינים ביעוץ או טיפול בילדים ו/או במתבגרים, אשמח שתפנו אלי ב"צור קשר"

נכתב ע"י נחל איתיאל google+