טיפול באלימות במשפחה … מדוע וכיצד ?

טיפול באלימות במשפחה במסגרת טיפול פסיכותרפי

בעיית אלימות במשפחה , טבעי שהיא מערערת את היסודות של התא האינטימי והחשוב ביותר בחיינו. אלימות מן הסוג הזה דורשת כמובן טיפול מיידי, יסודי ואפקטיבי, המגובה ברקע תיאורטי וניסיון מעשי של אנשי מקצוע ייחודיים בתחום.

טיפול באלימות במשפחה באמצעות טיפול פסיכותרפי

טיפול פסיכותרפי לשם מניעת אלימות במשפחה כולל בחינה של מספר היבטים השונים. ראשית, בתחילת הטיפול חובה להגדיר מסגרת עבודה ולהבין את המאפיינים האישיים של כל בני המשפחה. ברוב המקרים מביאים מקרים של אלימות משפחה לפגיעה בדימוי העצמי ולירידה משמעותית בתחושת הביטחון העצמי. כתוצאה מכך, בני משפחה שונים ובעיקר ילדים עלולים לחוש רגשי אשמה ולהימנע מנקיטת פעולות אקטיביות.

שנית, במהלך טיפול פסיכותרפי באלימות נדרש איש המקצוע להישאר קשוב ,מכיל וסבלני על מנת לחשוף את רוב הרבדים המתנהלים מתחת לפני השטח. מניעת אלימות במשפחה דורשת התגייסות טוטאלית של קרובים, מכרים, חברים ולעיתים אף גורמי סעד וחינוך. מהבחינה הזו מהווה טיפול באלימות במשפחה מקרה ייחודי ויוצא דופן בעל משמעויות רבות. הטיפול מתקיים במסגרת נייטראלית ויציבה והתועלת שלו נמדדת בטווח הארוך. קשה לראות את השפעות הטיפול באלימות במשפחה באופן מיידי או בטווח הקצר ולכן נדרשת מידה גבוהה מאוד של סבלנות , רק בצורה כזו ניתן להפגיש בין צרכי המשפחה המטופלת לבין עקרונות הפסיכותרפיה היישומית.

הכנה לקראת הטיפול

כפי שניתן לשער, לא תמיד קל לפנות אל קבלת עזרה בעקבות מקרים של אלימות בכלל ואלימות בתוך מסגרת משפחתית בפרט. יש צורך בהכנה לקראת תחילת הטיפול ובנקיטת אמצעים מנטאליים רבים. במידה ומעוניינים לגשת לטיפול רגשי עם ילדים ובני נוער רצוי להזכיר להם את חשיבותו ואת תפקידו המרכזי של המטפל. אין צורך להתבייש ולחשוש לפני הפנייה לטיפול ולא מומלץ להסתיר מידע חשוב וחיוני. הילדים חייבים להיות חלק בלתי נפרד מהטיפול ועליהם להיות מודעים לטיפול ולגשת אליו בראש פתוח. התנגדויות מצד הילדים מתקבלות בטבעיות, אולם יש להתמודד איתם באופן פרטני. הורים המרגישים לחוצים או גורמי סיעוד שאינם יודעים למי לפנות מוזמנים לפנות אל אנשי מקצוע מנוסים בתחום על מנת לשמוע חוות דעת נוספת.

ההכנה לקראת טיפול באלימות במשפחה מתקיימת בין היתר גם במישור המעשי. חשוב להערך ולפנות מספיק זמן לטיפול ארוך, לקחת בחשבון עיכובים בלתי צפויים ולהימנע מעודף פעילויות בתקופת הטיפול. טיפול באלימות במשפחה עשוי להימשך ממספר שבועות ואפילו עד מספר שנים. הטיפול מתחיל בנקודות בסיסיות המשותפות לרוב המקרים של בעיות אלימות במשפחה, אולם בהמשך הוא מתפצל גם לנסיבות הספציפיות של בני המשפחה אשר מפגישות בין צרכי המטופלים לבין יכולותיו של המטפל.

אם אתם מעוניינים ביעוץ או טיפול באלימות במשפחה אשמח שתפנו אלי ב"צור קשר"

נכתב ע"י נחל איתיאל google+