גלו את היתרונות של קבוצה טיפולית על ידי פסיכותרפיסט

אתם מרגישים שמשהו תקוע בחיים שלכם, סובלים מבעיה כלשהי וזקוקים לייעוץ של בעל מקצוע. ואז אתם שומעים על יותר ויותר אנשים אשר לקחו חלק במסגרת של טיפול קבוצתי או קבוצה טיפולית, המועבר על ידי פסיכותרפיסט או פסיכולוג למשל. אחת מהנחות היסוד העומדת בבסיס הטיפולים הללו היא שבכוחה של הקבוצה הטיפולית, כאשר היא מנווטת היטב על ידי בעל מקצוע, להביא לכך שהטיפול, עבור כל אחד מהיחידים, יהיה יעיל פי כמה. אז מה עומד מאחורי צורת טיפול זו ? ומהם יתרונותיה ?

קבוצה טיפולית בתחומי פסיכותרפיה

מהי קבוצה טיפולית ?

קבוצה טיפולית, ככלל, הינו סוג טיפול מונחה בו לוקחת חלק קבוצה של אנשים.

הגדרה זו נחשבת לרחבה בכל קנה מידה, שעה שניתן למנות תחתיה טיפולים קוגנטיביים התנהגותיים, טיפולי פסיכודרמה, טיפולים באמצעות אומנויות וכיוצא בזה. ברוב המקרים, בהקשר הנוכחי, מדובר על טיפול פסיכותרפיה דינמי, אשר בו הקבוצה וההליכים המתרחשים בין חבריה, כמו גם התקשורת ביניהם, מאפשרים להביא את השינוי המיוחל בקרב כל משתתף. זאת, כמובן, בנוסף להיבטים, לטכניקות ולגישות הטיפול המאפיינות את הטיפול הפסיכותרפי כמכלול.

קבוצה טיפולית המועברת על ידי פסיכותרפיסט כולל בתוכו, גם כן, שורה ארוכה של נגזרות. יכול להיות זה, למשל, טיפול באלימות במשפחה, אך גם טיפול רגשי למבוגרים שנועד להתמודד עם משברים מסוגים שונים. לטיפול לא חייבת להיות בהכרח מטרה מוגדרת, אלא לשפר את יכולותיהם של המשתתפים במגוון רחב של אופנים. חשוב להדגיש כי לא נהוג להכליל תחת המונח טיפול פסיכותרפי תוכניות או קבוצות לגמילה מהתמכרויות, וזאת על אף ההיבטים הטיפוליים החשובים של מסגרות אלה.

מאפייני קבוצה טיפולית

כל טיפול קבוצתי, מיותר אולי לציין, כולל דינמיקה משל עצמו, ומיועד למטרה שונה בתכלית, ולאוכלוסיה מוגדרת. יחד עם זאת, כיאה לתחום הפורה של פסיכוטרפיה, הטיפול יכול להיות יעיל עבור קבוצה אינסופית של אנשים, כך למשל גברים ונשים גם יחד, צעירים ומבוגרים באותה מידה. על מנת שהקבוצה לא תהיה עמוסה דיה, ההקפדה היא לרוב על לא יותר מעשרה אנשים, מה שיאפשר ביטוי ראוי לכל אחד ממשתתפי הקבוצה.

החלק הארי של מסגרות טיפול קבוצתי הוא קבוע, כלומר, אותם אנשים נמצאים בקבוצה, ומגיעים אליה לרוב בזמנים קבועים – הדבר מעניק מסגרת חיונית, ומאפשר להציב יעדי התקדמות ברורים לקבוצה. מבחינת מספר המטפלים, ייתכן בהחלט מצב בו יש יותר מאשר פסיכותרפיסט אחד.

השילוב תמיד אפשרי

לא מעט אנשים שואלים על הקשר שבין קבוצה טיפולית לטיפול פסיכוטרפיה פרטני, או יותר נכון: האם ניתן לשלב ביניהם ? התשובה הפשוטה לכך היא שהדבר אפשרי גם אפשרי. יש שיטענו, בהמשך לכך, שדווקא שילוב הטיפולים הופך כל אחד מהם ליעיל פי כמה, מכיוון שהם משלימים את המסגרת הטיפולית של הפרט. תהליכי האינטרקציה בין חברי הקבוצה יכולים להצעיד את המטופל קדימה, והעובדה שהוא לא לבד במערכה,יכולה גם לשפר את תחושת המסוגלות ומצב רוחו. מנגד, תשומת הלב הפרטנית, המוענקת לו על ידי פסיכותרפיסט במסגרת טיפול רגשי פרטני, חשובה לא פחות. טיפול פסיכותרפי ניתן לשלב גם עם מסגרות אחרות, דוגמת שיטות ריפוי אלטרנטיביות, כמו גם קבלת תרופות.

נכתב ע"י נחל איתיאל google+